Тарас Мельничук

 Дата народження: 1939-08-20
Mісце народження: Уторопи, Косівський район
Дата смерті: 1995-03-29
Mісце смерті: Коломия

Тарас Мельничук — український поет-дисидент. Лауреат Шевченківської премії (1992).

Після закінчення десятирічки Тарас Мельничук працював коректором районної газети «Ра­дянська Гуцульщина», далі — в Комі АРСР лісорубом, валовідбійником на Донбасі, служив у лавах Радянської армії.
1958 — вступив до Чернівецького державного університету. На третьому курсі покинув навчання і поїхав за комсомольською путівкою на будівництво Криворізького гірничо-збагачувального комбінату, далі впродовж двох років працював теслею на будовах Красноярського краю.
1964 — поновився в університеті, з якого через півтора року був відрахований за вільнодумство.
Працював у редакціях районних газет Глибо­кої, Хотина, Косова, Верховини, Івано-Франківська.
1967 — у видавництві «Карпати» вийшла його перша збірка віршів «Несімо любов планеті».
1967 — вступив на заочне відділення Московського літературного інституту. Здав рукопис збірки віршів «Чага» у видавництва «Карпати» та «Радянський письменник», що стало причиною його арешту 24 січня 1972 року під час масових репресій проти української інтелігенції. Відбував покару в Пермських таборах, звідки вийшов на волю в березні 1975 року. Перебував під наглядом органів радянської держбезпеки.
Квітень 1979 — через спровокований КДБ інцидент, за «вчинення опору працівникові міліції» (а насправді за антирадянську діяльність) Тарас Мельничук був арештований на 4 роки. Далі — кілька років адміністративного нагляду, поневіряння в пошуках роботи.
1982 — у видавництві «Смолоскип» в Торонто без відома автора вийшла збірка його віршів «Із-за ґрат».
Після повернення із тюрми, Тарас Мельничук почав багато пити.Попри застереження друзів та їх намагання допомогти, врешті-решт він потрапив на курс лікування до спеціальної лікарні в Джурові. За припущенням, таким чином КДБ розраховувало звести нанівець авторитет поета та одночасно підірвати стан його здоров'я через ліки. 1985 року після його втечі з Джурова, Мельничука було запроторено до психлікарні в Підмихайлівцях. Звільнений він був лише 27 квітня 1986, одразу після Чорнобильської аварії.Поету повідомили, що на нього тоді готувалося нове ув'язнення, але увагу радянських спецорганів було відвернуто техногенною катастрофою.
1990 — вийшли збірки «Строфи із Голгофи» (Великобританія) та «Князь роси» (Київ, видавництво «Молодь»).
1990 — вступив до Спілки письменників України.
1992 — за книжку «Князь роси» вдостоєний Державної премії України імені Т. Г. Шевченка.
Останні роки прожив у Коломиї.
1994 — у Коломийській друкарні ім. Шухевича побачила світ збірка поезій «Чага» (завдяки директорові друкарні Михайлові Андрусяку).
Похований на місці колишнього рідного обійстя в Уторопах.
Щороку 19 серпня, на День міста в Коломиї вручають міську літературну премію імені Тараса Мельничука.

Книги, що написав Тарас Мельничук:

Книги для малят від 2 до 102 років.
Доставка по Києву та Україні.
+380 97 199-19-13
+380 50 146-94-58
sales@halamaha.com.ua